هودار( نگه دارنده خوبی)!

چراغی اینجا روشن خواهم کرد، چراغی به کیفر تنهاییم.

امتحان پایان ترم بچه ها!!!
ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٠/٢٤  
سلام!!!
این امتحان پایان ترم شاگردهام توی مدرسه هست! بچه ها سال سوم دبیرستان هستند و در رشته انسانی مشغول به تحصیل هستند... خوشحال می شوم نظر شما را در مورد سوالها بدانم..

"موفق نمی­شوید مگر از کاری که انجام می­دهید لذت ببرید"

 پرمود بترا

ý لطفاً سوالها را با دستخط خوانا و به صورت مرتب در برگه پاسخنامه بنویسید.

1. نارساخوانی(Dyslexia) یک اختلال تحولی است که علت شناسی آن به درستی مشخص نشده است. دانش­آموزان دچار این اختلال دارای توانایی های رشد نیافته در خواندن متونی هستد که به فرد به صورت چاپی و استاندارد به آنها ارائه می شود. در پژوهشهایی که صورت گرفته است دیده شده است که در نوجوانانی که در کانونهای اصلاح و تربیت به خاطر جرمی که مرتکب شده­اند به سر می­برند شیوع این اختلال بسیار بالاتر از جامعه­ای است که آنها در آن زندگی می­کنند. شما به عنوان یک محقق می­خواهید درباره درستی این ادعا تحقیق نمایید.

الف)راهبرد تحقیق شما در این تحقیق چیست؟

ب) چهار مرحله­ای که شما در این تحقیق شروع کرده و می­خواهید به آن برسید را توضیح دهید. (راهنمایی: مراحل 1-ت/2-ت/3-پ/4-ک)

پ)متغیرهای خود را بیان کنید. (متغیر کنترل و مداخله­گر از بقیه بیشتر نمره دارند!!! از هرکدام یک مورد مثال بزنید).

ت) این تحقیق در کدام حوزه از تحقیقات (بنیادی یا کاربردی) تعلق دارد؟

ث) این تحقیق به کدام حوزه حرفه­ای در روانشناسی تعلق دارد؟ (دیگه زیاد راهنمایی کردم!!! علت پاسخ خودتان را توضیح دهید)

2. دستیابی به توانایی عملیات شناختی و سه نوع استدلال (الف) در کدام  مرحله از مراحل رشد شناختی در نظریه پیاژه قرار می­گیرند؟ (ب) سه نوع استدلال را بیان کنید و برای آن مثال بزنید. (پ) این مرحله تقریباً هم­عرض کدام مرحله از مراحل رشد روانی- اجتماعی در نظریه اریکسون است؟ در مورد این مرحله و بحران موجود در آن فقط در دو خط توضیح دهید.

ý مرتب و تمیز نوشتن پاسخها را فراموش نکنید!

3. سیما زنی است که در یکی از دهاتهای شمال کشور بزرگ شده است، اکنون با همسر و فرزند خود در تهران زندگی می­کنند. خانه­ی آنها در نزدیکی محلی است به تازگی یک باشگاه سوارکاری در آن افتتاح شده است. علیرغم مخالفت سیما، پرویز همسر او فرید را در باشگاه سوارکاری ثبت نام کرده است. سیما به یک روانشناس مراجعه کرده و بیان کرده است که هرگاه فرید برای تمرین در باشگاه از خانه خارج می شود به او- سیما- حالت خفگی دست داده، ضربان قلبش بالا رفته و مرتب عرق می­کند.

الف) نظر شما درباره مشکل سیما چیست؟

ب) اگر یونگ (به عنوان نماینده رویکردی که او به عنوان یکی از بزرگان این رویکرد شناخته شده است) اینجا بود مشکل سیما را چگونه تبیین می­کرد؟

پ) اگر کارل راجرز (به عنوان نماینده رویکردی که او به عنوان یکی از بزرگان این رویکرد شناخته شده است) اینجا بود برای درمان او چه روشی را پیش رو می­گرفت؟

ت) اگر اسکینر(به عنوان نماینده رویکردی که او به عنوان یکی از بزرگان این رویکرد شناخته شده است) اینجا بود برای درمان او چه روشی را پیش رو می­گرفت؟

4. هومن فردی است که هیچ وقت سیگار نمی­کشد، وقتی از او دلیل سیگار نکشیدن او پرسیده می شود بیان می­دارد که همسرش در صورت سیگار کشیدن او، او را ترک خواهد کرد. از سوی دیگر سامان به شدت سیگار می­کشد و وقتی علت این کار از او پرسیده می­شود بیان می­دارد که در صورت سیگار نکشیدن در جمع دوستانش با عنوان بچه ننه شناخته می­شود! تعیین کنید که هر یک از این دو فرد در کدام مرحله و کدام سطح طبقه بندی رشد شناختی کُلبرگ قرار می­گیرند؟ چرا؟

از اینکه زمان گذاشتید و با حوصله به سوالها پاسخ دادید متشکرم

برایتان آرزوی موفقیت و شادکامی می­کنم